Chopin na jeden, dwa, trzy

Sierpniowy weekend był okazją do spędzenia czasu przy dźwiękach muzyki Chopina. W dniu 13 sierpnia już po raz siódmy odbył się koncert z cyklu „Chopin nad Bugiem” pod tytułem „Chopin na jeden, dwa, trzy!”
Koncert, który miał się odbyć w amfiteatrze w Topolinie, z powodu niesprzyjającej aury przeniesiony został do sali GOKSiR. Zmiana lokalizacji nie wpłynęła ujemnie na zainteresowanie publiczności, ani na atmosferę samego koncertu. Duża w tym zasługa zarówno młodych, utalentowanych muzyków, jak i wspaniałej publiczności. Niezwykłe wprost zainteresowanie publiczności spowodowało, że sala pękała w szwach. Na szczęście nie przeszkodziło to w wysłuchaniu utworów Chopina, który w swojej twórczości skupiał się głównie na kompozycjach na fortepian solo. Mimo to kilkukrotnie zdecydował się skomponować utwory na fortepian i wiolonczelę, pieśni na fortepian i głos solowy, a także trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę. Podczas VII koncertu usłyszeliśmy utwory na fortepian solo, pieśni na głos solowy i fortepian i również wspomniane trio.

Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała kolejno:

Anny Kubicz – absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj – fortepian:
– F. Chopin: Andante Spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
– Nokturn fis-moll op. 48 nr 2

Hanny Raniszewskiej – absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego – fortepian
Moniki Łopuszyńskiej – studentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Anny Radziejewskiej – sopran
– F. Chopin – pieśni op. 74

Tomasza Domańskiego – studenta Hochschule der Künste w Bernie (Szwajcaria) w klasie fortepianu prof. Tomasza Herbuta – fortepian
Barbary Malcolm – absolwentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec prof. Andrzeja Gębskiego – skrzypce
Tomasza Śmigielskiego – studenta Hochschule der Künste w Bernie (Szwajcaria) w klasie wiolonczeli prof. Conradina Brotbecka – wiolonczela:
– F. Chopin – Trio op. 8
– I. Allegro con fuoco
– II. Scherzo: Vivace
– III. Adagio. Sostenuto
– IV. Finale: Allegretto

Publiczność powitał i koncert poprowadził znany i ceniony aktor Jerzy Zelnik.

Po koncercie organizatorzy zaprosili gości do Ośrodka Dziejów Ziemi Mielnickiej – muzeum w Mielniku na finisaż wystawy „Artyści Mielnika”, gdzie zaprezentowane zostały prace mielnickich artystów.