Projekcja filmu – Czerwone z czarnym

Projekcja filmu dokumentalnego „Czerwone z czarnym. Henryk Musiałowicz i jego sztuka” w reżyserii Pawła Kuczyńskiego ściągnęła wielu gości, ciekawych życia i twórczości tego artysty, malarza, rzeźbiarza o międzynarodowej sławie. Film można było zobaczyć w GOKSiR a pokaz zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Mielniku.
Dla mieszkańców Mielnika pan Henryk jest szczególnie ważną osobą, ponieważ w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych odwiedzał wielokrotnie naszą piękną miejscowość, powstawały tutaj jego liczne prace, na których uwiecznił elementy mielnickiego życia widziane swoimi oczyma. W 2001 roku natomiast otrzymał Tytuł Honorowego Mieszkańca Mielnika, a 8 sierpnia 2009 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej twórczości Henryka Musiałowicza w galerii VaVa przy pl. Kościuszki w Mielniku. Prace, które można podziwiać w galerii, pan Henryk ofiarował na poczet muzeum, które ma powstać w najbliższych latach w Mielniku.
Sztuka Henryka Musiałowicza nie jest łatwa w odbiorze i nie jest dla wszystkich, ale reżyser tego 50-minutowego obrazu-Paweł Kuczyński przybliżył nieco swoim filmem postać artysty, dzięki czemu liczne grono widzów wyszło z pokazu z większą świadomością tego, czym kieruje się i co inspiruje pana Henryka w jego metafizycznej podróży przez sztukę.