Spotkanie autorskie z Jerzym Uszyńskim

Biblioteka w Mielniku gościła Jerzego Uszyńskiego, autora książki „Waszmość krokodyl”, który poprowadził spotkanie dotyczące bajkopisarstwa .

Jerzy Uszyński jest autorem prozy literackiej, scenariuszy, wykładowcą szkół filmowych, współtwórcą Młodzieżowej Akademii Filmowej. Poprowadził uczestników warsztatów za kulisy swojej fabuły, przywołując znane dzieciom opowieści: „Harry Potter”, „Piraci z Karaibów”, czy też „Akademię Pana Kleksa”.

W warsztatach uczestniczyły dzieci klas IV i V naszej Szkoły. Uczestnicy spotkania dowiedziały się, kto to jest bohater i czym musi się cechować, byśmy chcieli śledzić jego przygody z zapartym tchem. W tym wszystkim niezbędny jest też przeciwnik dla bohatera (antagonista). Czy tylko po to, aby rzucać nam kłody pod nogi? Nie tylko… Poza głównym balastem po drodze natrafiamy na mniejsze zło. Spotykamy miejscowych wrogów, ale też niespodziewanych przyjaciół (pomocników), co czyni opowieść jeszcze ciekawszą.
Najmłodsi poznali tajniki układania opowieści z poszczególnych przygód. Od początkowego, przełomowego wydarzenia tzw. bomby zegarowej, która narusza dotychczasowy porządek świata, aż po finałowe rozwiązanie problemu, które znów ten porządek przywraca. Kolejny etap warsztatów to pytanie o to, jak pisać ciekawie, gdzie rozmieszczać rozmaite informacje, jak i po co powstrzymywać akcję i jak ją przyśpieszać… Nie zabrakło też rozmowy o dialogach, o tym czemu służą, czy tzw. opisy przyrody lub innych rzeczy są konieczne… Jak powstają humorystyczne akcje…
Warsztaty przeprowadzono w oparciu o książkę „Waszmość krokodyl”, która już niebawem będzie dostępna w bibliotece.