Wieczór poetycki z Józefem Dołoto

W środę 04.10.2017 o godz. 17 w sali Ośrodka Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielniku pośród pięknych prac autorstwa Joanny Charko odbyło się spotkanie poetyckie zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Mielniku z Panem Józefem Dołoto.
Spotkanie otworzyła Pani Irena Wysocka Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Mielniku. Pani Dyrektor powitała przybyłych na spotkanie gości min. Wójta Gminy Mielnik Eugeniusza Wichowskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Siemiatycze Krzysztofa Andruszkiewicza, byłego Komendanta Rejonowego Straży Pożarnych w Siemiatyczach mł. bryg. w st. spocz. Romana Sorokosz oraz nauczycieli z lat szkolnych autora: Raisę Pachwicewicz, Irenę Hodun, Helenę Karbowską oraz Lubę i Adama Hodun.
Jako pierwsza głos zabrała Pani Dyrektor przybliżając zgromadzonym sylwetkę autora, który obecnie mieszka w Siemiatyczach, ale wychował się i spędził swoje dzieciństwo w pięknej nadbużańskiej wsi Niemirów. Zapytany przez prowadzącą, jak zaczęła się jego historia z pisaniem wierszy odpowiedział, iż był to zwykły przypadek. W szkole podstawowej miejscowa nauczycielka języka polskiego Pani Henryka Kusznerczuk poleciła dzieciom jako pracę domową napisać wiersz na Dzień Matki. Od tego zaczęło się – powstał 4-ro zwrotkowy wierszyk pt. „Moja mama”. Jednak jak sam podkreśla, nie czuje się poetą. W swoim utworze „Do czytelników” pisze o sobie:
„Ot, zwykły strażak do ognia szkolony
Podziwiam Księżyc, zachwycam się światem.
Czasem rymy piszę muzą natchniony…”
Następnie nadszedł czas na czytanie wierszy, które prezentowane były przez samego autora jak również przez uczennice Zespołu Szkół im. Unii Mielnickiej w Mielniku min. Gabrielę Nowacką, Dominikę Stępień, Paulinę Pura, Julię Krajewską oraz Ewę Tatarczyk.
Przez ok. 2 godziny mogliśmy się wsłuchać w piękno prezentowanych wierszy. W przerwach pomiędzy kolejnymi wierszami autor urozmaicał spotkanie zabawnymi opowieściami, które często wieńczył uśmiechu na twarzach publiczności.
Na spotkaniu wszyscy goście dowiedzieli się też, że Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, której absolwentem jest pan Józef wydała książkę pt. „Przeciwpożarowa Baza Leśna – Zamczysko Nowe”, w której znalazły miejsce 5 wierszy jego autorstwa z czasów gdy był kandydatem do straży pożarnej.
Po zakończonej recytacji czas wypełniły podziękowania, kwiaty oraz gratulacje. Głos zabrał Wójt Gminy Mielnik, który wyraził uznanie dla twórczości Pana Józefa oraz zapewnił o pomocy ze strony Gminy przy realizacji pomysłu wydania tomiku poezji, tak aby Ziemia Mielnicka, Nadbużańskie Podlasie, Niemirów były jeszcze bardziej znane.
Dziękujemy Józefowi Dołoto oraz wszystkim uczestnikom za piękne chwile spędzone w ten październikowy wieczór.