Chopin nad Bugiem 2013. Chopin solo i w duecie

Sierpniowe, słoneczne popołudnie zachęciło miłośników muzyki, aby miło i przyjemnie spędzić czas podczas koncertu z cyklu “Chopin nad Bugiem”. Cykl ten został wpisany już do kalendarza corocznych wydarzeń kulturalnych Gminy Mielnik i 17 sierpnia 2013 roku występ odbył się po raz czwarty. Podczas koncertu w Topolinie nad Bugiem zabrzmiały znane kompozycje Chopina. Niektóre z nich publiczność miała szansę usłyszeć już podczas wcześniejszych edycji tego wydarzenia kulturalnego. Do kompozycji takich należą między innymi muzyczny synonim polskości polonez As-dur op. 53, jak również nokturn fis-moll op. 48. W tej, zarówno jak i w poprzednich edycjach, wysłuchano pieśni kompozycji Fryderyka Chopina: Śliczny chłopiec, Nie ma czego trzeba, Piosnka litewska, Życzenie. Jak wskazuje tytuł wydarzenia – “Chopin solo i w duecie” – znaczącą część koncertu stanowiły kompozycje wokalne i kameralne.
W czwartej edycji cyklu koncertów “Chopin nad Bugiem” wystąpili:
Tomasz Domański – student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu pod kierunkiem prof. Alicji Palety-Bugaj i w klasie kameralistyki prof. Katarzyny Jankowskiej. Zdobywa nagrody i wyróżnienia na wielu ogólnopolskich konkursach pianistycznych. Koncertował w różnych miastach Polski oraz na Litwie i we Włoszech. Podczas koncertu wykonał: Nokturn fis-moll op. 48 i Polonez As-dur op. 53.
Tomek Domański akompaniował również solistce Aleksandrze Klimczak oraz Marcinowi Kuskowi grającemu na wiolonczeli.
Hanna Raniszewska – studentka II roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Laureatka i uczestniczka wielu konkursów muzycznych o skali ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do jej najświeższych osiągnięć zaliczyć trzeba III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym “Chopin-Roma” w Rzymie (2012). Pianistka była stypendystką prestiżowego programu dla uzdolnionej młodzieży Morningside Music Bridge oraz dwukrotną uczestniczką europejskiego programu stypendialnego Aurora Chamber Music Festiwal w Szwecji w ubiegłym i w tym roku. Zagrała Balladę As-dur op. 47 oraz Rondo a-la Mazur F-dur op. 5.
Katarzyna Mróz – studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj oraz w klasie kameralistyki fortepianowej prof. Katarzyny Jankowskiej – Borzykowskiej. Laureatka wielu konkursów pianistycznych m.in.: Nałęczowskiego Konkursu Pianistycznego. Występowała też z recitalami w kraju i za granicą m.in. w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich oraz dworku Chopina w Dusznikach Zdroju. Zagrała kompozycje:
– Barkarola Fis-dur op.60
– Mazurek cis-moll op. 30 nr 4
– Walce op. 64 nr 2 i 3
– Preludia op. 28 nr 15 i 16
Aleksandra Klimczak – sopran. Z muzyką i innymi gałęziami sztuki obcowała od najmłodszych lat, dzięki szerokim tradycjom rodzinnym. Obecnie jest absolwentką studiów magisterskich na Wydziale Wokalnym Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Anny Radziejewskiej. Stale współpracuje z młodymi reżyserami w ramach Instytutu Opery. Występuje na licznych koncertach w repertuarze operowym i operetkowym, jak również oratoryjno-kantatowym. Koncertowała min. na Festiwalu Wratislavia Cantans. Podczas koncertu zaśpiewała 4 pieśni: Życzenie, Nie ma czego trzeba, Śliczny chłopiec, Piosnka litewska. Wykonała również 3 utwory Enrique Granadosa Iban al. Pinar, No lloreis, ojuelos, Gracia mia.
Marcin Kusek – wiolonczelista – aktualnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie profesora Tomasza Strahla. Na swoim koncie ma wiele nagród, jest min. laureatem Ogólnopolskich Konfrontacji Wiolonczelowych. Podczas koncertu zagrał utwór Introdukcja i Polonez C-dur op. 3.
Imprezę poprowadziła Kamila Terpiał-Szubartowicz – Mielniczanka, a zawodowo dziennikarka radiowa. Pytaniami zachęcała młodych artystów do dzielenia się swoimi refleksjami na temat twórczości Fryderyka Chopina jak również prywatnymi preferencjami muzycznymi.
Publiczność, zarówno jak i pogoda – dopisała. Bliskość przyrody, rzeka, odgłosy natury i delikatny wiatr nadały koncertowi niezwykłego i niepowtarzalnego charakteru. Gdy ucichł ostatni ton, słuchacze nagrodzili artystów długimi owacjami na stojąco. Ogromnymi brawami zostali również nagrodzeni organizatorzy, bez których już czteroletnia kontynuacja tego wydarzenia nie byłaby możliwa.