Chopin nad Bugiem

  16 sierpnia 2014 roku odbyła się V edycja Koncertu Plenerowego „Chopin nad Bugiem”. Koncert, który miał się odbyć w amfiteatrze w Topolinie, z powodu niesprzyjającej aury przeniesiony został do sali GOKSiR. Zmiana lokalizacji na szczęście nie wpłynęła ujemnie na zainteresowanie publiczności , ani na atmosferę samego koncertu. Duża w tym zasługa zarówno młodych, utalentowanych muzyków, jak i sprawnych organizatorów wydarzenia – pracowników GBP i GOKSiR.
Koncert dedykowany został zmarłemu dzień wcześniej, w wieku 101 lat, profesorowi Janowi Ekierowi – pianiście, pedagogowi, kompozytorowi. Profesor Ekier, najwybitniejszy w Polsce znawca Chopina i jego interpretator, był redaktorem naczelnym Wydania Narodowego Dzieł Wszystkich Fryderyka Chopina . W latach okupacji częstokroć wykazywał się odwagą, komponując i występując, szczególnie dla powstańców z walczącej Warszawy. Po wojnie Jan Ekier wielokrotnie przewodniczył jury Konkursów Chopinowskich. Jako pedagog i profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie wykształcił wielu znakomitych polskich pianistów. 
Dedykacji dokonał i przybliżył postać profesora Ekiera jeden z młodych pianistów, Tomasz Domański.

Publiczność powitała i koncert poprowadziła pani Kamila Terpiał – Szubartowicz.

Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała kolejno:
– Scherzo b-moll op. 31
– Fantasie-impromptus cis-moll op. 66
F. Chopina w wykonaniu Joanny Kacperek (studentki trzeciego roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej);
– Impromptus Ges-dur op. 51
– Ballady As-dur op. 47

F. Chopina w wykonaniu Tomasza Domańskiego (studenta piątego roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj).
Baryton, Michał Przygoński (student trzeciego roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego prof. Roberta Cieśli), z towarzyszeniem fortepianu Joanny Kacperek, zaprezentował pieśni Chopina, op. 74:
– Czary (sł. Stefan Witwicki)
– Pierścień (sł. Stefan Witwicki)
– Precz z moich oczu (sł. Adam Mickiewicz)
– Narzeczony (sł. Stefan Witwicki)
– Hulanka (sł. Stefan Witwicki).

Gwiazda wieczoru, światowej sławy ukraińska pianistka Anna Fedorova zagrała:
– Fantazję f-moll op.4
– Walce op. 64
F. Chopina, a także utwór Gaspar de la Nuit M. Ravela.

Ważnym wydarzeniem towarzyszącym koncertowi było przyznanie pani kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, Irenie Wysockiej, honorowej odznaki „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Odznaczenie, przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek Fundacji Wspierania Wsi, wręczyła uroczyście pani Aneta Kuberska, zastępca Dyrektora Wydziału Nadzoru i Kontroli z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. W uzasadnieniu wymieniono szereg działań podejmowanych przez Panią Kierownik, mających na celu propagowanie i upowszechnianie kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kultury i tradycji regionu. W działalność tę wpisuje się również koncert plenerowy „Chopin nad Bugiem”, który jest już stałym punktem w kalendarzu kulturalnych wydarzeń Mielnika.