IX Koncert Chopin nad Bugiem – Tęskniąc za Ojczyzną

Sierpniowy weekend był okazją do spędzenia czasu przy dźwiękach muzyki Chopina. W dniu 11sierpnia w godzinach popołudniowych już po raz dziewiąty odbył się koncert z cyklu „Chopin nad Bugiem” pod tytułem „Tęskniąc za Ojczyzną” nawiązując do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Koncert, który miał się odbyć w amfiteatrze w Topolinie, z powodu niesprzyjającej aury przeniesiony został do sali GOKSiR. Zmiana lokalizacji nie wpłynęła ujemnie na zainteresowanie publiczności, ani na atmosferę samego koncertu. Duża w tym zasługa zarówno utalentowanych muzyków, jak i wspaniałej publiczności. Niezwykłe wprost zainteresowanie publiczności spowodowało, że sala pękała w szwach. Na szczęście nie przeszkodziło to w wysłuchaniu utworów Chopina, który w swojej twórczości skupiał się głównie na kompozycjach na fortepian solo. Mimo to kilkukrotnie zdecydował się skomponować utwory na fortepian i wiolonczelę. 

Koncert rozpoczął się od Sonaty na fortepian i wiolonczelę g-moll op.65 w wykonaniu pianisty – Tomasza Domańskiego i wiolonczelistki – Karoliny Pływaczewskiej po uprzednim wprowadzeniu i przybliżeniu sylwetki wielkiego kompozytora i jego pobytu na emigracji. W atmosferę twórczości Chopina i jego tęsknotę za Ojczyzną wprowadziła prowadząca i zarazem wiolonczelistka – Karolina Pływaczewska, która po raz drugi uczestniczyła w koncercie „Chopin nad Bugiem”. Chopinem i jego twórczością interesuję się od wielu lat, wychowana została w sąsiedztwie Domu Urodzenia Fryderyka Chopina Żelazowej Woli, gdzie będąc studentką pracowała jako edukator. Wiolonczelistka jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli profesora Andrzeja Wróbla, obecnie kontynuuje naukę na studiach podyplomowych w Heute Ecole de Musique de Geneve w klasie wiolonczeli prof. Bruno Cocseta.

Uwagę słuchaczy skupiła Karolina Pływaczewska przybliżając informacje dotyczącą wykonywanych utworów i jego wykonawców. Jej profesjonalna i kameralna prezentacja wpłynęła na atmosferę koncertu i lepszy odbiór prezentowanych utworów. 

Sonatę na fortepian i wiolonczelę zagrała z Tomaszem Domańskim – pianistą, absolwentem Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem prof. Alicji Palety-Bugaj oraz Agnieszki Przemyk – Bryły oraz absolwentem Hochschule der Kunste w Bernie (Szwajcaria) w klasie prof. Tomasza Herbuta . Zdobywa nagrody i wyróżnienia na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych. Występował w wielu miastach Polski (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Krakowie) a także za granicą (Austria, Włochy, Niemcy, Litwa, Łotwa, Hiszpania, Szwajcaria). 

Po raz kolejny na koncercie w Mielniku wystąpiła pianistka Anna Kubicz, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie fortepianu prof. Alicji Palety-Bugaj, która współpracuje z różnymi instytucjami kultury, m. in. Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Sinfonią Varsovią, Towarzystwem im. Fryderyka Chopina, Europejskim Stowarzyszeniem Wyższych Uczelni Muzycznych AEC, Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Ambasadą RP w New Delhi i Konsulatem Generalnym RP w Mumbaju. W kwietniu 2018 roku Anna Kubicz zdobyła pierwsze miejsce i nagrodę specjalną w konkursie -„Young Musician International Competition Citta de Barletta” we Włoszech. Pianistka zagrała Polonezy op.40: nr 1 A-dur, nr 2 c-mol, 3 Mazurki oraz Wariacje B-dur op. 12.

Ostatnim wykonawcą IX koncertu „Chopin nad Bugiem” był znany pianista w Polsce i zagranicą Rafał Mokrzycki. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat, jego nauczycielami byli profesorowie Zbigniew Górnicki i Elżbieta Karaś-Krasztel. Jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie prof. Jerzego Sterczyńskiego, obecnie kontynuuje naukę na studiach podyplomowych w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Avedisa Kouyoumdjiana. Swoje umiejętności pianistyczne doskonalił również na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez światowej sławy pianistów. Artysta prowadzi ożywioną działalność koncertową zarówno jako solista, jak i kameralista. Występował w wielu salach koncertowych w Polsce i za granicą. Jest zapraszany do udziału w licznych festiwalach, m.in Festiwalu im. I.J. Paderewskiego w Warszawie, Valletta Piano Festival na Malcie, Gulangyu Music Week w Xiamen w Chinach, Sacrum non Profanum w Trzęsaczu i wielu innych. Występował w Chinach, Niemczech, Austrii, Czechach, Rumunii, Turcji, na Łotwie, Ukrainie, Malcie i na Słowacji. Jest laureatem nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.
Rafał Mokrzycki zauroczył zasłuchaną widownię w muzykę Chopina niezwykłą interpretacją następujących utworów: Mazurki op. 50, Scherzo h-moll op. 20 , Ballada g-moll op. 23.
Owacjami na stojąco publiczność podziękowała i pożegnała Rafała Mokrzyckiego i wszystkich wykonawców koncertu. Tegoroczny koncert nawiązujący do 100 rocznicy obchodów odzyskania Niepodległości pt. „Tęskniąc za Ojczyzną” dostarczył wszystkim uczestnikom niesłychanych przeżyć estetycznych. Podziękowaniom nie było końca:
– za występ artystom, którzy przyjeżdżają do Mielnika od dziewięciu lat i nie otrzymują gratyfikacji finansowych za tyle przyjemnych chwil, krzewienie muzyki klasycznej w tak niewielkim środowisku oddalonym od wielkich sal koncertowych, poziom wykonawstwa utworów Chopina…
– organizatorom za wytrwałość i organizację…
– publiczności, której z roku na rok przybywa.
IX Koncert „Chopin nad Bugiem” odbył się pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz został objęty opieką medialną przez TVP3 Białystok.