Kim jest detektyw Pozytywka?

Skąd biorą się dzieci? Kim jest detektyw Pozytywka? Co to znaczy robić kogoś w balona? Odpowiedzi na te i inne pytania można było znaleźć w Gminnej Bibliotece Publicznej w Mielniku. Wszystko to za sprawą pana Grzegorza Kasdepke – jednego z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci, który w środę 26 kwietnia 2017 roku o godzinie 8.30 rano był naszym gościem. W spotkaniu autorskim uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Mielniku.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości tj. dzieci i autora przez kierownika GBP Irenę Wysocką. 
Pan Grzegorz już na początku spotkania nawiązał otwarty i serdeczny kontakt ze słuchaczami, uczniami szkoły podstawowej. W sposób dowcipny omawiał z dziećmi znaczenie związków frazeologicznych, zwracał uwagę na normy zachowań i zadawał zagadki matematyczne. Właściwą część spotkania autor rozpoczął od dyskusji na temat rodzajów książek i tematyki, jakich mogą dotyczyć poszczególne gatunki literackie. Od słowa wstępu płynnie przeszedł do opisu swojej twórczości. 
Rozpoczął od książek dla przedszkolaków. Opisał postać Rozalki, która nieustannie domagała się od małego Grzesia całusów. Zbieżność imienia nie jest tu przypadkowa. Gdyż ta, jak i większość książek autora została napisana na bazie własnych doświadczeń. Jak sam pisarz przyznał, prawdziwy jest zawsze początek jego książek, treść i zakończenie jest odpowiednio zmieniana, aby uatrakcyjnić lekturę.
Autor stara się pisać tak, aby czytający dzieciom rodzice nie zasnęli, a słuchające ich dzieci miały cały czas uśmiech na twarzy.
Twórca Detektywa Pozytywki zachęcił uczniów klas I – III do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie bibliotecznym „Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki” polegającym na przedstawieniu w formie plastycznej mapę podróży Detektywa oraz pamiątki, które zdobył podczas swoich wojaży.
Jednym z atutów spotkania była jego niezwykle sympatyczna atmosfera. Dało się czuć lekkość i swobodę wypowiedzi autora, przez co chciało się go cały czas słuchać. Od samego początku dzieci aktywnie uczestniczyły w spotkaniu, zadawały pytania, opowiadały o swoich planach, odpowiadały na pytania gościa. Pytania skierowane do p. Kasdepke dotyczyły praktycznie wszystkich aspektów jego życia, nawet zarobków. 
Gdy ucichły pytania organizatorzy w imieniu wszystkich słuchaczy podziękowali za wspaniałe spotkanie. Brawa długo nie milkły… Na zakończenie pisarz z uśmiechem na twarzy rozdawał autografy (a ogonek chętnych wił się nieskończenie, bo każdy chciał otrzymać osobisty wpis pisarza do książki, które można było zakupić podczas spotkania czy na przygotowanej przez klub z tej okazji zakładce). Czas upłynął jak za machnięciem czarodziejskiej różdżki, i trzeba było pożegnać pisarza. Mamy nadzieję, że nasz gość zapamięta wizytę w bibliotece, a piękno Podlasia i Ziemi Mielnickiej zabierze ze sobą nie tylko na fotografii, ale też we wspomnieniach.
Uczestnicy na bardzo długo zachowają w pamięci atmosferę spotkania i niezwykłą opowieść o literaturze. Było to już drugie spotkanie autora w naszej Bibliotece. Kolejny raz p. Grzegorz Kasdepke udowodnił, że potrafi nie tylko świetnie pisać, ale również znaleźć wspólną płaszczyznę rozmowy z dziećmi i wciągnąć ich w swój niezwykle barwny świat.