O finansach w bibliotece

Gminna Biblioteka Publiczna w Mielniku w woj. podlaskim już po raz drugi wzięła udział w projekcie “O finansach w bibliotece”.
Użytkownicy poprzedniej edycji bardzo pozytywnie wyrażali się o zrealizowanym programie, a my, jako osoby prowadzące widzieliśmy sens w tym, co przekazujemy naszym słuchaczom – postanowiliśmy, że w tej edycji zorganizujemy dwie grupy: podstawową i zaawansowaną. Biblioteka przystępując do programu wzbogaca swoją ofertę skierowaną do osób 50+, których na naszym terenie jest coraz więcej, a także wykorzystujemy sprzęt, jakim dysponujemy w placówce. Zachęcamy osoby niekorzystające do tej pory z naszych usług do przyjścia i pozostania użytkownikiem biblioteki.
Propozycję uczestnictwa w projekcie skierowaliśmy do mieszkańców 50+ oraz młodszych z terenu całej gminy . Zajęcia odbywały się w bibliotece co tydzień i trwały ok. 3 godz. każde. Cykl kursu, który prowadzili bibliotekarze obejmował 5 modułów tematycznie związanych z prowadzeniem budżetu domowego, bankowości elektronicznej, kredytów, lokat, ubezpieczeń. Poruszana była również tematyka sprzedaży poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli prezentacje, degustacje oraz sposób, jak można odstąpić od umowy. Była także mowa o prawach konsumenta, tzw. odwrócona hipoteka, omawiano także cele i funkcjonowanie Narodowego Banku Polskiego.
Każdy z uczestników projektu otrzymał “pakiet szkoleniowy” – m.in. zestaw najważniejszych informacji dotyczących stron internetowych do wykorzystania w życiu codziennym. Bibliotekarze pełnili tutaj rolę przewodników po wirtualnym finansowym świecie.
Po przeprowadzeniu pięciu modułów szkoleniowych zorganizowaliśmy podsumowanie działań OFB, na zakończenie zaprosiliśmy przedstawiciela NBP w Białymstoku oraz opiekuna projektu z Książnicy Podlaskiej. Pani z NBP Ida Stefanowicz przybliżyła rolę Narodowego Banku Polskiego i poinformowała czym zajmuje się Bank Centralny. Dla uczestników przygotowaliśmy słodki poczęstunek, był piękny tort i uroczysta atmosfera. Każdemu wręczyliśmy certyfikat poświadczający uczestnictwo w szkoleniu i zdobytą wiedzę. Każdy uczestnik otrzymał również gadżety z NBP.
Rozmawialiśmy z uczestnikami o tym, co najbardziej podobało się w kursie, jakie zagadnienia będą najbardziej przydatne w codziennym życiu i jakie efekty przyniosło szkolenie.
Naszym sukcesem jako prowadzących jest zmotywowanie uczestników do założenia konta internetowego. Inna osoba poszła do swojego banku, aby dowiedzieć się jakie są opłaty za wykonanie przelewu, gdyż myślała, że jest to opcja darmowa. Dzięki porównywarkom cen i sklepom internetowym nasi kursanci wiedzą, gdzie tanio, ale bezpiecznie kupować i że mają takie same prawa jak przy zakupach w sklepach stacjonarnych.