Odkrywamy Polskę – województwo małopolskie

Za nami drugie spotkanie z cyklu „Odkrywamy Polskę”, czyli cudze chwalicie swego nie znacie.

Tym razem na naszych zajęciach „zagościła” Małopolska.

Na pytanie z czym kojarzy się Wam województwo małopolskie uczestnicy zajęć nie mieli problemu z odpowiedzią – „Kraków, Zakopane, góry” to ich pierwsze skojarzenia – oczywiście prawidłowe. Ale wiadomo, że oprócz tych znamienitych miejsc województwo może pochwalić się jeszcze kopalnią soli w Wieliczce, malowniczą wsią Zalipie,sześcioma Parkami Narodowymi. Tam położone są również urocze Wadowice (miasto Karola Wojtyły), a także Oświęcim i Muzeum Auschwitz Birkenau (były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny).

Jednak to na Kraków i Zakopane poświęciliśmy najwięcej naszej uwagi. Historyczna stolica Polski jest jedną z najpopularniejszych destynacji na turystycznej mapie nie tylko Polski, ale i Europy. Kraków to przede wszystkim tradycje. To tutaj z północnej wieży Kościoła Mariackiego rozbrzmiewa Hejnał Mariacki oraz odbywa się pochód Lajkonika. To właśnie o Nim krążą niesamowite legendy i podania. Na naszym sobotnim spotkaniu również wysłuchaliśmy legendy o Smoku Wawelskim.

Zakopane zaś słynie ze swojej charakterystycznej architektury, bogatej kultury ludowej, zapierających dech w piersiach widoków oraz tętniących życiem Krupówek.

W ramach zajęć plastycznych dzieci i młodzież wykonały pamiątkowe woreczki z „parzenicą” czyli ozdobnym ornamentem hafciarskim naszytym poniżej „przyporów” – spodni góralskich.

Nie zabrakło również „mielnickich” góralek, góralskiego oscypka i słodkiego deseru.

Dziękujemy naszym uczestnikom za spotkanie.

Autor BK