Podsumowanie projektu „Lubię książki”

Lubie książki

Podsumowanie projektu „Lubię książki” realizowanego w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „PROMOCJA CZYTELNICTWA”.

Gminna Biblioteka Publiczna w Mielniku pozyskała dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Promocja Czytelnictwa w kwocie 9 670zł na realizację projektu „Lubię książki”. Całkowity koszt projektu wyniósł ok. 15 000zł.
W działaniach projektowych realizowanych w okresie od czerwca do grudnia udział brały dzieci w wieku od 3 do 10 lat oraz ich rodzice z terenu gminy Mielnik.
Najważniejszym celem projektu było promowanie czytelnictwa, umiejętne zachęcanie do kształtowania nawyków czytania oraz utrwalania tożsamości kulturowej i narodowej. W ramach przedsięwzięcia odbywały się spotkania autorskie, warsztaty dla rodziców, a także konkursy literackie i plastyczne skierowane do do dzieci w wieki 3 – 10 lat..
Na jednym z pierwszych spotkań gościła u nas Renata Piątkowska, znana i ceniona autorka książek dla dzieci, kawaler Orderu Uśmiechu i osoba, która powołała do życia Gang Słodziaków. Spotkanie odbyło się 14 września 2020 r. Pisarce towarzyszyła lektorka Malwina Kożurno. Pani Renata w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o swoich książkach, których bohaterami są zwierzęta: konie, psy i koty. Opowiadanie autorki, przeplatane było czytaniem fragmentów utworów przez panią Malwinę. Wspaniała interpretacja pani Malwiny sprawiała, że dzieci słuchały bardzo uważnie. Pisarka podkreślała, jak bardzo ważne jest czytanie książek, które rozwija wyobraźnię i wzbogaca słownictwo. Szczególnie, gdy bohaterami opowiadań są zwierzaki, które autorka darzy wielką miłością. Uwrażliwiała na empatię do zwierząt i wskazywała jakie mogą być różne konsekwencje naszych wyborów. Na zakończenie spotkania była możliwość zakupu książek wraz z autografem autorki.
Kolejne cztery spotkania odbyły się w październiku. Jedno z nich odbyło się z Jakubem Sosnowskim, autorem książki dla dzieci „Wuj krasnolud i Brama Opowieści”.
Pan Jakub jest wykładowcą, trenerem, copywriterem, blogerem, specjalistą ds. social media, zajmuje się „skuteczną komunikacją”.
Na spotkaniu powiedział: „Pisarz musi zawsze mieć pod ręką kartkę. Jeśli w dzieciństwie marzyłeś o lataniu na smoku i byłeś przekonany, że w piwnicy twojego domu ktoś zakopał złoto, to niewykluczone, że jako dorosły zostaniesz pisarzem”.
Książka o Krasnalu uczy odpowiedzialności za swoje zachowanie, odpowiedzialności za słabszych od nas, przestrzegająca przed hejtem i mową nienawiści. Dzieci miały okazję wysłuchać fragmentu powieści, a następnie wiele dowiedzieć się o zawodzie i pracy pisarza. Był też czas na pytania i odpowiedzi, żadnego z pytań autor nie pominął milczeniem, zaspokajając ciekawość słuchaczy nawet w kwestii ulubionych gier komputerowych. Po spotkaniu można było zakupić książkę z dedykacją i Krasnoludem.
     Na spotkanie z najmłodszymi czytelnikami przyjechała z Białegostoku Anna Bayer – nauczycielka dyplomowana z 30 letnim stażem, poetka,  instruktorka teatralna,  autorka wielu nagrodzonych scenariuszy teatralnych i książek dla dzieci m.in. „Moda na dobre wychowanie”, „Szczypawki”, tekstów piosenek i kolęd dla dzieci.  Pani Ania na spotkaniach w niewielkich grupkach w przedszkolu i w szkole czytała wiersze dla dzieci nawiązując z nimi znakomity kontakt. Rozdawała na kartkach teksty piosenek (własnego autorstwa) i z podkładem muzycznym razem z nią dzieci śpiewały piosenki. Poetka przyjechała na spotkanie z kukiełką „Panem poetą”. Pokazała na ekranie teledyski do których napisała słowa „Święta na Podlasiu”, „ Zima jak Kucharz”. Pytała dzieci jakie są zwyczaje związane ze świętami i opowiadała o zwyczajach jakie były kiedyś. Były poruszane tematy patriotyczne, wyświetlony został teledysk ” Kiedy czas wojny”, rozdała teksty piosenek patriotycznych  „Pamiętaj”, „Biała chusteczka”. Dzieci chętnie śpiewały i opowiadały to co wiedzą o wojnie. Na zakończenie spotkania w ramach projektu został ogłoszony konkurs na „Ilustrację do przeczytanej książki”. Można też było nabyć książkę z autografem autorki.
Dzień 23 października to szczególna data, gdyż po raz pierwszy nasze spotkanie odbyło się online. Gościem był pan Tomasz Samojlik – biolog, wieloletni badacz i miłośnik Puszczy Białowieskiej, stąd w jego książkach tak wiele odniesień do puszczy i jej mieszkańców. Jest absolwentem studiów doktoranckich Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tytuł doktora nauk przyrodniczych uzyskał dzięki pracy poświęconej przemianom środowiska Puszczy Białowieskiej. Jak sam mówi zaczął pisać dla swoich dzieci i dla siebie, ponieważ komiksy to jego pasja. Pisze, ponieważ wie jak ważne jest edukacja młodych pokoleń na temat wartości polskiej przyrody. O żubrach, którym poświęcił gro swojej twórczości mówi: „Żubry należy traktować z respektem i nie ingerować w ich życie”. Rozgłos przyniosły mu głównie rysunkowe historie żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka, które uwiecznił w takich komiksach jak „Ryjówka przeznaczenia”, „Żubr Pompik”. Do dziś napisał ponad 30 książek. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie tematem, aktywnie włączali się do opowieści Pana Tomasza, który zachęcał również młodzież do własnej twórczości, chętnie zadawali pytania. Spotkanie było bardzo inspirujące, pouczające i niezwykle ciekawe.
Z powodu panującej pandemii nie mógł przyjechać na spotkanie Grzegorz Kasdepke, który jak zawsze podkreśla – kocha Podlasie i lubi przyjeżdżać na Ziemię Mielnicką. Spotkanie musiało się odbyć online lecz jak zwykle było ciekawie i zabawnie.
Grzegorzem Kasdepke jest autorem książek cieszącym się niezwykłą popularnością wśród dzieci i młodzieży. To również autor scenariuszy i dziennikarz, były wieloletni redaktor naczelny magazynu dziecięcego „Świerszczyk”, laureat wielu nagród. „A ja nie chcę być księżniczką”, „Bon czy ton. Savoir – vivre dla dzieci”, „Detektyw Pozytywka”, „Bodzio i pulpet”, „Kacperiada” – to tylko niektóre tytuły z twórczości autora, które młodzi czytelnicy i ich rodzice mogą kojarzyć. Współpracuje z takimi wydawnictwami, jak: Literatura, Nasza Księgarnia, Egmont, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo Literackie, Tamaryn, Agora i Muza.. W 2016 nie przyjął od ministra Piotra Glińskiego Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2019 roku Kapituła Orderu Uśmiechu rozpatrując złożony wniosek postanowiła dołączyć go do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. Pisarz na spotkaniach autorskich pokazuje jak ważny jest dla niego każdy czytelnik. Ze wszystkimi rozmawia, wypytuje, czerpie inspiracje. Mówi, że pisze z myślą o rodzicach, żeby nie nudzili się, gdy czytają dzieciom. Jest uroczy i dowcipny, tak jak jego książki. Tak też było i na naszym spotkaniu.
Miesiąc listopad był dalszą kontynuacją spotkań autorskich online. Z dziećmi spotkała się Agnieszka Frączek autorka kilkudziesięciu książek z poezją i opowiadaniami dla dzieci. Pisarka zdradziła słuchaczom kilka zasad twórczych, m. in. to, że najważniejszy jest pomysł na wiersz, a inspiracją może być każdy moment w życiu, na przykład zwyczajne wyjście do ogrodu. Spotkanie robaczka w ogródku zaowocowało wierszem, w którym owad został przedstawiony jako przyjazny sąsiad, a wiersz został umieszczony w książce pt. „Za płotem z ostów”.
„Za płotem z ostów” to wiersz tytułowy zbioru dwudziestu wierszy, które powstawały w letnim ogrodzie autorki, okolonym tytułowym płotem z ostów. Dominującym motywem książki jest więc zieleń, przyroda, wszelkie małe żyjątka, które nas otaczają gdy przebywamy na powietrzu. W utworach pojawia się strumyk, zagonki ziół, owocowe sady, ogród różany, żaby, ptaki, a nawet korniki, oraz różne zjawiska pogodowe: deszcz, słońce, tęcza, mgła. Tematyką, na którą pisarka kładzie szczególny nacisk jest poprawne używanie języka ojczystego. Naszą zmorą są głównie liczebniki, których prawidłowa odmiana, wbrew pozorom, nie jest rzeczą łatwą. Spotkanie przebiegało na rozmowach o twórczości i języku polskim. Dzieci bardzo szybko nawiązały świetny kontakt z pisarką  i aktywnie uczestniczyły w zabawach słowem, zadały również mnóstwo pytań, na które autorka udzielała wyczerpujących  odpowiedzi
Interesującym spotkaniem i trochę inną formę przybrało spotkanie z ilustratorką książek Magdaleną Pilch. Artystka przeprowadziła z dziećmi spotkanie i warsztaty ilustracyjne
na temat: „Ziuk – wokół historii o Józefie Piłsudskim” z wykorzystaniem metody kolażu. W pierwszej części spotkania przybliżyła tematykę książki o Józefie Piłsudskim oraz opowiedziała o swojej pracy i technikach plastycznych wykorzystywanych przy tworzeniu ilustracji do książek. W drugiej części spotkania zaprezentowała jak powstają ilustracje metodą kolażu i zaproponowała uczestnikom wykonanie taką techniką ilustracji na dowolny temat. Po spotkaniu dzieci wykonały piękne prace które można obejrzeć w bibliotece.
W ramach projektu jego uczestnicy brali udział w konkursach recytatorskich i plastycznych takich jak :”Moja książeczka o symbolach narodowych”, ”Ilustracja do przeczytanej książki”- „Wiersze o mojej Ojczyźnie” oraz w Konkursie pięknego czytania.
Dzieci uczestniczyły w wielu zajęciach plastycznych i literackich oraz wycieczce zorganizowanej w ramach projektu. We wrześniu grupa projektowa wyjechała do Warszawy do Teatru Lalka mieszczącego się w Pałacu Kultury i Nauki na przedstawienie pt. ”Wakacje Mikołajka”. Po obejrzeniu sztuki dzieci uczestniczyły w warsztatach teatralnych oraz zwiedziły kulisy teatru. W dalszej części programu grupa odwiedziła „Muzeum Domków dla Lalek” oraz podziwiała panoramę Warszawy z tarasu widokowego na 30 piętrze PKiN.
Ze względu na panującą obecnie pandemię zakończenie projektu z jego uczestnikami odbyło się online. Na stronie GBP w Mielniku (www.biblioteka.mielnik.com.pl) dostępna jest prezentacja podsumowującą projekt. W lokalu biblioteki zorganizowano wystawę z pracami uczestników projektu, którą można obejrzeć po wcześniejszym uzgodnieniu z pracownikiem biblioteki.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom biorącym udział w projekcie, dzieciom, rodzicom i sponsorom. Zapraszamy do dalszej współpracy.
Projekt został objęty patronatem medialnym Głosu Siemiatycz.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących  z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.”

mkidn