
Zwycięska biblioteka z województwa podlaskiego zachwycona udziałem w akcji „Przerwa na wspólne czytanie” Blisko 1000 bibliotek z całej Polski walczyło o cenne zestawy książek i akcesoriów, dzięki którym wspólne czytanie rodziców i dzieci może być jeszcze przyjemniejsze i prostsze. Kampania „Przerwa na wspólne czytanie” zainicjowana przez Kinder Mleczna Kanapka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W województwie podlaskim jedna biblioteka znalazła się w gronie szczęśliwych zwycięzców.
W gronie 20 zwycięzców z całej Polski, z województwa podlaskiego znalazła się Gminna Biblioteka Publiczna w Mielniku, która zajęła 12. miejsce. Oddano na nią łącznie 47 735 głosów, dzięki czemu otrzyma pakiet 250 książek dla dzieci oraz wygodne pufy.
Użytkownicy biblioteki i ich najbliżsi na wiadomość o przystąpieniu do akcji wykazali ogromne zaangażowanie, zmobilizowali środowisko do aktywnego udziału w konkursie i współpracowali z naszą biblioteką. Nagroda, na którą oczekujemy, wpłynie bardzo korzystnie na wspólne czytanie rodziców z dziećmi. W naszym kąciku dla najmłodszych brakowało foteli dla rodziców i ich pociech, aby mogli przytulić się i oddać lekturze. Przystępując do akcji „Przerwa na wspólne czytanie” nie spodziewaliśmy się tak dobrego wyniku, ale oczywiście bardzo nam zależało na znalezieniu się w czołówce bibliotek. Nagrody w konkursie były bardzo kuszące, a uczestnictwo w programie pokazało, jak ważną instytucją w środowisku jest biblioteka. Uczestnictwo w akcji wpłynęło na pozyskanie nowych czytelników i miłośników biblioteki. – dodaje Małgorzata Kuzio, pracownik biblioteki w Mielniku.
Celem kampanii „Przerwa na wspólne czytanie” od samego początku było wspieranie idei wspólnego czytania rodziców i dzieci. Miłość i troska o nasze pociechy to wartości szczególnie podkreślane przez Kinder Mleczna Kanapka, która skupia się na istocie małych chwil i drobnych gestów, dzięki którym dzieci czują się bezpiecznie i są gotowe do poznawania świata. Znalezienie momentu na wspólną lekturę z dzieckiem to źródło wielu cennych korzyści – od budowania więzi emocjonalnej (73% badanych rodziców1), dawanie maluchowi poczucia, że jest kochany i zauważony, po wspieranie jego wyobraźni, rozwijanie języka czy ćwiczenie pamięci i koncentracji. Wybór książek nastręcza rodzicom niejednokrotnie wiele trudności, dlatego dorośli sięgając po wspólną lekturę, najczęściej decydują się na taki tytuł, który znają z dzieciństwa (61%), sam maluch prosi o jego przeczytanie (55%), a blisko połowa z nich kieruje się rekomendacjami nauczyciela bądź bibliotekarza. Co równie istotne, rodzice w różny sposób pozyskują książki – blisko – z nich je kupuje, nieco ponad połowa z chęcią korzysta z księgozbiorów w bibliotekach.
Kampania „Przerwa na wspólne czytanie” doskonale odpowiedziała na potrzeby rodziców, jak też bibliotek, które niejednokrotnie mają problem z pozyskaniem nowych książek będących interesującą lekturą zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu lokalnych społeczności i samych bibliotek, 20 z nich zupełnie za darmo wzbogaci swoje półki o nowe książki dla najmłodszych, które samodzielnie wybierają z puli tytułów oferowanych przez Kinder Mleczna Kanapka.
Baza dostępnych książek w ramach akcji „Przerwa na wspólne czytanie” została opracowana we współpracy z niezależnymi ekspertami. Podzielili się oni swoją wiedzą i doświadczeniem, by zaproponować tytuły, po które może sięgnąć każdy rodzic ze świadomością, iż jest to książka, z pomocą której pokaże dziecku, że „czytanie to kochanie”. Wśród ekspertów akcji znaleźli się: Marta Żysko-Pałuba, psycholog, psychoterapeuta oraz bajkoterapeuta, Joanna Heidtman, psycholog i socjolog oraz Michał Rusinek, autor książek dla dzieci i dorosłych.
Akcja „Przerwa na wspólne czytanie” w liczbach:
– 50 tysięcy rozdanych książek
– Blisko1000 bibliotek, które zgłosiły się do konkursu
– 2755280 oddanych głosów
– 20 lokalnych placówek, do których trafi główna nagroda – pakiet 250 książek wraz z wygodnymi pufami
– 100 bibliotek z zestawem 50 nowych książek
Więcej informacji o kampanii na: www.wspolneczytanie.pl.