Radziwiłłówka. Spotkanie z poezją Adama Stępińskiego.

W grudniu ubiegłego roku, Gminna Biblioteka Publiczna w Mielniku wydała tomik wierszy pana Adama Stępińskiego – „Sąsiadom”. Autor poezji od blisko siedmiu lat jest dumnym mieszkańcem Radziwiłłówki.

Z okazji naszej najnowszej publikacji, 24 stycznia, wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji w Mielniku oraz Klubem Seniora w Mielniku zorganizowaliśmy w świetlicy w Radziwiłłówce spotkanie poety z jej mieszkańcami.

Autor tomiku wiele spośród swoich wierszy poświęcił mieszkańcom Radziwiłłówki, a sam tytuł „Sąsiadom” pokazuje jego głęboką więź z tutejszą ludnością, ale też z przyrodą naszej gminy, czemu dobitny wyraz dał w swoich wierszach.

Spotkanie w Radziwiłłówce swoją obecnością uświetnili: wójt gminy Mielnik – dr Marcin Urbański oraz jego zastępca – Marcin Czerwiński.

– „Chciałbym serdecznie panu podziękować za ten tomik wierszy, szczególnie w imieniu pana sąsiadów. Wypada nam tylko pozazdrościć sąsiada jakim jest pan Stępiński. Jest to niezwykłe dla całej gminy, że wśród nas jest osoba, która tak pięknie o nas pisze, szczególnie o naszej przyrodzie. Pan Adam w swoich wierszach, przedstawia najbliższe naszemu sercu otoczenie. Pokazuje jak ważne w naszym życiu jest to, co nas otacza, czyli przyroda oraz ludzie, w tym przypadku – sąsiedzi. Serdecznie dziękuję panie Adamie, że jest pan wśród nas. Jestem zaszczycony, że mogę dzisiaj uczestniczyć w tym zacnym spotkaniu z panem, jak również z państwem. Mam nadzieję, że to początek naszej współpracy, która będzie napędem do tego, by w innej formie móc pochylać się nad tym, co nas otacza i jest nam bliskie” – mówił wójt Urbański.

Podczas spotkania autor osobiście zaprezentował swoje (wybrane) wiersze, a wielu przybyłym wręczył tomiki ze specjalną dedykacją. Ponadto zebrani w świetlicy, jako pamiątkę ze spotkania otrzymali od nas zakładki z wydrukowanymi na nich wierszami poety.

Po części poświęconej poezji pana Stępińskiego, odbyła się projekcja filmu krótkometrażowego „Przedtem potem”, który wyświetlił GOKSiR w Mielniku.

Film “Przedtem, potem” powstał w 2012 roku. Ciekawostką tego filmu jest to, że zdjęcia do niego kręcono w Warszawie, ale w dużej części w Mielniku. Statystami w tej produkcji byli mieszkańcy gminy Mielnik, którzy zagrali u boku takich aktorów i aktorek jak: Bożena Dykiel, Olga Bołądź, Małgorzata Pieczyńska, Henryk Gołębiewski czy zmarły niedawno Emilian Kamiński.

W skrócie o filmie: opowiada on historię młodej dziewczyny Celiny, która nie odnajduje się w wielkiej korporacji w Warszawie i przytłoczona tempem życia w stolicy, postanawia wrócić na wieś.

Film otrzymał 4 nominacje: do Złotych Lwów (młody twórca), na festiwalu Nowe Horyzonty (film krótkometrażowy), Grand Off (najlepsze zdjęcia) oraz Młodzi i Film (debiut krótkometrażowy).

Powracając do wierszy pana Adama Stępińskiego. Tomik poezji można nabyć w naszej bibliotece w cenie 10 zł.

Tekst i foto: Iwona Sawicka