Akcja Żonkile

Dnia 19 kwietnia – w 81 rocznicę wybuchu powstawania w getcie warszawskim, włączyliśmy się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie wiedzy na temat Powstania w getcie warszawskim i upamiętnienie bohaterstwa walczących, ale też zwrócenie uwagi na takie  wartości jak rodzina, dobro, pomoc innym, przyjaźń, empatia.

Na spotkanie przypominające te tragiczne wydarzenia zostały zaproszone dzieci z klas I-III. Na początek uczniowie wysłuchali opowiadania Justyny Bednarek pt. „Historia pewnej ulicy”. Uczestnicy spotkania mówili o wzajemnych relacjach mieszkańców ulicy Magnolii, zarówno dorosłych jak i dzieci, przed wybuchem II wojny światowej i o tym, jak wojna zmieniła ich życie. Rozmawiali też na temat pomagania oraz o specjalnym odznaczeniu tj. medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawanym osobom, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów.

Na koniec uczestnicy zajęć wykonali papierowe, żółte żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, szacunku i nadziei.