Zaproszenie na spektakl pt. BERNARDA

Gminna Biblioteka Publiczna w Mielniku oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zapraszają 20 czerwca (sobota) na godz. 18.00 na spektakl „BERNARDA” Federico Garcia Lorki w wykonaniu teatru „WBREW” w reżyserii Ewy Jakubaszek i choreografii Doroty Frasunkiewicz.

Wydaje się, że dramat Federico Garcia Lorki z 1936 roku, na motywach którego oparty jest spektakl, opisuje rzeczywistość, jakiej dziś już nie ma. Bo kto współcześnie skazywałby się na rygorystyczną 8-letnia żałobę po śmierci męża poprzez świadome odgrodzenie się od innych?
Jednak, chociaż sztuka rozgrywa się na andaluzyjskiej wsi, to ludzie zamknięci na świat zewnętrzy żyją wokół nas, zarówno na wsi jak i w mieście. Żyją też wokół nas ludzie przez innych odgradzani od tego świata i pozbawiani podstawowych praw. Tak jak bohaterki dramatu pozbawione są: miłości, przyjaźni, mężczyzn, czy wolności. I każda z nich musi znaleźć w sobie jakiś ekwiwalent, aby te braki wypełnić i wyciszyć gwałtowne emocje, które kłębią się pod jednym dachem.
Aktorki amatorskiego teatru „Wbrew” zapraszają zatem Państwa do domu Bernardy Alba, odgrodzonego żałobą od radości i pokus zewnętrznego świata, który uosabiają tancerki flamenco z zespołu Rosa Tardia. Obydwa zespoły funkcjonują przy Stowarzyszeniu „Akademia plus 50” w Białymstoku.