Chopin po raz dziesiąty

Za nami X Jubileuszowy Koncert Plenerowy „Chopin nad Bugiem”.

„Wczorajszy koncert udał mi się” – pisał Chopin 12 października 1830 roku do Tytusa Woyciechowskiego – Sala pełna! „Kurier Warszawski” donosił, że „słuchaczów znajdowało się około 700”.

My (GBP Mielnik) również „donosimy”, że w pięknej nadbużańskiej scenerii w Topolinie nad Bugiem „udał nam się” koncert. W prawdzie słuchaczy nie było aż tak wielu, ale liczba około 300 osób tez robi wrażenie. Oczywiście zawsze liczymy na więcej.

W tym roku swoją obecnością zaszczycili nas utalentowani muzycy, którzy występują na polskich i europejskich scenach.

Przed wspaniała publicznością wystąpili:

  • pomysłodawca i współorganizator koncertu Tomasz Domański – absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, a także uczelni szwajcarskich: Hochschule Der Kunste w Bernie oraz Hochshule w Lucernie. Laureat licznych nagród na konkursach solowych oraz kameralnych w Polsce i zagranicą.
  • po raz trzeci Anna Kubicz – pianistka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Alicji Palety-Bugaj. Laureatka pierwszej nagrody w kategorii „Fortepian” i drugiej nagrody w kategorii „Soliści z orkiestrą” w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „The 21st Century Art” w Portugalii (2013) a także I nagrody i nagrody specjalnej w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym „Citta di Barletta” we Włoszech 2018.
  • po raz trzeci Kamil Borkowski – pianista, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat nagród w polskich i międzynarodowych konkursach pianistycznych, zarówno solowych jak i kameralnych. Za swoje osiągnięcia artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od października 2018 r. student kameralistyki pod kierunkiem prof. Katarzyny Jankowskiej i dr Grzegorza Skrobińskiego.
  • również po raz kolejny Barbara Malcolm – skrzypaczka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Gębskiego i prof. Janusza Wawrowskiego. Laureatka wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Od 2015 roku nauczycielka w klasie skrzypiec w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Warszawie.
  • po raz pierwszy Ilona Basiak – wiolonczelistka absolwentka Haute Ecole de Musique w Genewie w klasie prof. Denisa Severina oraz Hochshule der Kunste Bern (Szwajcaria) w klasie prof. Conradina Brotbecka. Laureatka szwajcarskiego konkursu muzyki kameralnej „ORPHEUS” organizowanego przez Filharmonię Częstochowską. Zwyciężczyni przesłuchań do tegorocznej edycji Akademii Baltic Neopolis Orchestra w Szczecinie.

Koncert uświetniła swoją gracją i wdziękiem prowadząca Anna Maruszeczko wprowadzając widownię w nastrój i epokę kompozytorów.

Koncerty Chopina to przede wszystkim pole gry między tematami, objawionymi w swej czystej i nieskazitelnie pięknej postaci, a falami brzmienia pianistycznych figuracji, niekiedy aż zapierających dech, a wywiedzionych z owych tematów. Tak też było w Mielniku. „Nawet przyroda zamilkła, żeby mogli Państwo lepiej usłyszeć Chopina” – tymi słowami rozpoczęła koncert Anna Maruszeczko. Rzeczywiście zarówno pogoda jak i publiczność dopisała. Gdy ucichł ostatni ton, słuchacze nagrodzili artystów długimi brawami i owacjami na stojąco.

Koncert sfinansowano ze środków Fundacji PZU.

Fundacja PZU

Honorowy Patronat Marszałka Województwa Podlaskiego

Patronat medialny :Polskie Radio Białystok

Opieka medialna: TVP3 Białystok