Narodowe czytanie – Bolesław Prus

Narodowe Czytanie 2015 r. pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w dniu dnia 5.09.2015 o godz. 15.00 w Amfiteatrze Topolina 

„Lalka” B. Prusa to dzieło ponadczasowe, bogate w wątki i tematy. Jedna z najsłynniejszych powieści z końca XIX wieku, w której zostały przedstawione oceny społeczeństwa polskiego oraz stosunek narodu do programu pozytywistycznego. Występuje w niej cała gama postaci – liczni przedstawiciele wszystkich warstw społecznych obojga płci, różnego zawodu i wyznania.

My chcemy przypomnieć postać Ignacego Rzeckiego – starego subiekta Wokulskiego, osobę zabawną i sympatyczną, sprawiającą wrażenie trochę anachronicznego dziwaka nie z tej epoki. Autor książki obdarzył go wieloma cechami, które wysoko cenił. Bohater jest przede wszystkim uosobieniem kupieckiej uczciwości, pracowitości i rzetelności. Jego cechy charakteru rzadko można odnaleźć we współczesnym świecie. Dlatego warto pochylić się raz jeszcze nad tą postacią i przypomnieć o niej młodemu pokoleniu młodzieży.